IleToWaży.pl

Ile co waży? Sprawdź u nas!

Śnieg

Śnieg to opad atmosferyczny złożony z kryształków lodu o bardzo różnorodnych kształtach, najczęściej są to sześcioramienne gwiazdki. W temperaturze powyżej -5 stopni Celsjusza kryształki łączą się ze sobą w większe płatki. Śnieg powstaje zwykle w chmurach Altostratus, Nimbostratus i Cumulonimbus. Śnieg ziarnisty jest opadem złożonym z bardzo małych (średnica poniżej 1mm), białych ziarenek lodu.

 

Zaśnieżone dachy

Waga śniegu staje się istotna w momencie gdy zaczyna on zalegać na budynkach i innych konstrukcjach. Zadajemy sobie wtedy pytania takie jak: ile waży śnieg na dachu oraz ile dach jest w stanie wytrzymać. Na pierwsze z powyższych pytań postaramy się odpowiedzieć.

 

Ile waży śnieg

Śnieg śniegowi nie równy i aby ustalić jego wagę należy określić rodzaj śniegu. Wilgotność to podstawowy czynnik wpływający na jego masę  i tak:

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Najlżejszym jest śnieg w postaci puchu

1m3 puchu śniegowy  waży do 200 kg

Dużo cięższy od puchu jest śnieg mokry

1m3 mokrego śniegowy  waży ok. 800 kg

Natomiast najcięższym śniegiem jest śnieg który się rozpuszcza

1m3 topniejącego śniegu  waży ponad 900 kg

 

Snieg na dachach masa waga

Zasypane śniegiem dachy

Zalecenia straży pożarnej

Straż pożarna zaleca systematyczne usuwanie zalegajacego śniegu. Warstwa śniegu o 15 cm grubości i przeciętnej gestosci moze wywierac nacisk ponad 50 kg na m2.

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistycznej firmy oferującej usługi zwyżkowe czy samo odśnieżanie dachów.

Kategorie: Meteorologia

Comments are closed.