IleToWaży.pl

Ile co waży? Sprawdź u nas!

Ile waży autobus?

Autobus

Autobus jest to pojazd, którego celem jest transport większej ilości pasażerów. Autobusy wykorzystywane są głownie do przewozu na terenie miast. Aby pojazd uznać za autobus musi on mieć możliwość pomieszczenia minimum 24 osób. Autobus może przewozić osoby zarówno na miejscach stojących oraz na miejscach siedzących.

Ile waży autobus?

Waga autobusu może być różna, w zależności od marki, wielkości autobusu, rodzaju silnika itp. Ze względu na taką ilość czynników rozbieżność wagi autobusu może być ogromna. Warto również zwrócić uwagę na znaczący wzrost wagi autobusu gdy wewnątrz znajdują się pasażerowie.

Waga autobusu bez pasażerów

Ciężar autobusu gotowego do jazdy z zatankowanym paliwem, bez pasażerów i bez kierowcy może wynosić od 8000 kg do nawet 17000 kg. Jest to tzw. masa własna.

Waga autobusu wraz z pasażerami

Poprzedni przypadek określał ciężar autobusu gotowego do jazdy ale bez ładunku oraz pasażerów. Jak wiadomo taka sytuacja zdarza się sporadycznie, natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę autobus z przebywającymi wewnątrz pasażerami wartość ta ulegnie znacznemu podwyższeniu.

I tak maksymalny ciężar autobusu wraz z pasażerami i załadunkiem może wynieść od 15000 kg do 27000 kg

Rzeczywista waga autobusu

Jak widać rozbieżność w wagach są ogromne dodatkowo wcześniej przedstawione wartość w rzeczywistość spotykane są sporadycznie. Aby określić ile dokładnie waży autobus należało by obliczyć wartość biorąc pod uwagę konkretną markę oraz model autobusu oraz liczbę pasażerów znajdujących się wewnątrz pojazdu.

Przykładowa waga autobusu

Autobus Solaris Urbino 12 z 52 pasażerami i kierowcą:

  • waga autobusu – 10400 kg
  • waga pasażerów wraz z kierowcą – 3710 kg
  • waga bagażu – 208 kg

Z powyższych danych wynika, że autobus wraz z kierowcą, pasażerami i ich bagażami waży 14318 kg (przy założeniu że średnia waga pasażera wynosi 70 kg a jego bagaż waży 4 kg). Dla autobusu Solaris Urbino 12 maksymalna dopuszczalna waga wynosi 18000 kg.

Słowa kluczowe

Jedna odpowiedź

  1. Artek pisze:

    Aby pojazd uznać za autobus musi on mieć możliwość pomieszczenia minimum 24 osób. A ja głupi myślałem że każdy pojazd od 10 osób to autobus – KD Art2.41